FESTIWAL SZTUKI
NOWE CIEPŁO

Nowe Ciepło to nazwa festiwalu sztuki w Nowym Mieście Lubawskim, który w 2012 roku do życia powołały Natalia Reszka i Justyna Piotrowska związane z Miejskim Centrum Kultury. Idea oparła się na łączeniu pracy twórców lokalnych i zaproszonych artystów, którzy przyglądali się wybranym aspektom życia na polskiej prowincji. 

Od 2015 roku organizatorami i kuratorami festiwalu są członkowie Wybudowań. Działania skoncentrowały się na współczesnych praktykach gospodarowania krajobrazem i przestrzenią Polski niewielkomiejskiej. Co roku zaproszeni artyści, badacze i projektanci poznają region ziemi lubawskiej, spotykają się z mieszkańcami i ekspertami. Następnie wraz z wybranymi miejscami, osobami i kontekstami pracują nad swoimi realizacjami, które finalnie są prezentowane podczas wystawy w nowomiejskiej Przestrzeni Gruzownia. Działaniom towarzyszą dodatkowe wydarzenia podporządkowane tematyce festiwalu, takie jak m. in. stoisko na dożynkach gminnych, wyprawy rowerowe czy konkursy na fotografię architektury. 

Podczas pracy nad festiwalem współpracujemy z kilkudziesięcioma osobami z regionu – rolnikami, społecznikami, samorządowcami, przedsiębiorcami. Projekt relacjonowały m. in. takie media jak Program Trzeci Polskiego Radia, Gazeta Pomorska, Gazeta Olsztyńska, Magazyn Szum czy Notes Na 6 Tygodni. 

Fundacja Wybudowania zorganizowała następujące edycje ze wsparciem środków zewnętrznych:
2015 – Pobocza – środki własne
2016 – Budowa Systemem Gospodarczym – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego
2017 – Produkcja Żywności –  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2018 – Ciężka Ziemia – Narodowe Centrum Kultury,
2020 – Gospodarstwa bez Ziemi –  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Skip to content