Działania

Fundacja Wybudowania od początku istnienia planowała prowadzenie wieloletnich projektów edukacyjnych, badawczych i artystycznych. Dzięki udanej współpracy z samorządami lokalnymi oraz państwowymi instytucjami kultury udało się wypracować trzy działania, które na stałe wpisały się w obraz życia kulturalnego i społecznego regionu ziemi lubawskiej. Ich efekty zostały docenione przez media i instytucje ogólnopolskie.

MŁODZIEŻOWE KRAJOZNAWSTWO REGIONALNE

Młodzieżowe Krajoznawstwo Regionalne to najstarszy z naszych projektów, który realizujemy nieprzerwanie od 2015 roku. Wraz z dziećmi i młodzieżą ze szkół powiatu nowomiejskiego poznajemy krajobraz regionu ziemi lubawskiej.

FESTIWAL SZTUKI NOWE CIEPŁO

Nowe Ciepło to nazwa festiwalu sztuki w Nowym Mieście Lubawskim, który w 2012 roku do życia powołały Natalia Reszka i Justyna Piotrowska związane z Miejskim Centrum Kultury. Idea oparła się na łączeniu pracy twórców lokalnych i zaproszonych artystów, którzy przyglądali się wybranym aspektom życia na polskiej prowincji. 

Od 2015 roku organizatorami i kuratorami festiwalu są członkowie Wybudowań. Działania skoncentrowały się na współczesnych praktykach gospodarowania krajobrazem i przestrzenią Polski niewielkomiejskiej. 

WOLONTARIAT DLA DZIEDZICTWA

Jednym z najważniejszych obszarów pracy fundacji jest historia lokalna oraz materialne i niematerialne dziedzictw kulturowe regionu ziemi lubawskiej. Uznaliśmy, że poczucie identyfikacji z własnym miejscem zamieszkania oraz silna tożsamość lokalna jest niezbędna do poprawy jakości życia i rozmowy o Polsce spoza największych miast. Dzięki nawiązaniu współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, od 2017 roku organizujemy działania z wolontariuszami. 

Skip to content