ZATYŁY ZA NAMI!

Szósty obóz wolontariacki za nami! Tym razem przenieśliśmy się do naszej rodzinnej Gmina Kurzętnik.
Wraz z grupą dziesięciu wolontariuszek wyruszyliśmy odkrywać tajemnice zatyłów. Takim oto słowem mieszkańcy określają tylne uliczki wokół rynku tego byłego miasteczka oraz historyczne budynki gospodarcze z czerwonej cegły i kamienia.
Wolontariuszki na początku poznały historię Kurzętnika i sięgającymi średniowiecza uwarunkowaniami urbanistycznymi. Zapoznały się także z techniką wywiadu etnograficznego. Następne cztery dni były w pełni poświęcone fotografowaniu i rysowaniu architektury centrum Kurzętnika. Wolontariuszki pod przewodnictwem niezrównanej Prosta Natalia Reszka wzniosły się na wyżyny graficznego kunsztu.
Do tego wykonane zostały wywiady z mieszkańcami starszego pokolenia, którzy opowiedzieli o przeszłości osady i jego mieszkańców. Dowiedzieliśmy się, gdzie w Kurzętniku jest Okóle, co widać przez dziury w murze i kto pasał kozy na Górze Zamkowej.
Wszystkie rysunki, zdjęcia i wywiady zostaną zarchiwizowane. Najciekawsze materiały pokażemy na wystawie, która odbędzie się 17 września na kurzętnickim rynku. Do tego wyruszymy na spacer szlakiem zatyłów. Prezentacja jest zaplanowana w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa.
Dodatkowo lada moment dzieci spróbują swoich sił w glinie. Spróbują opowiedzieć kurzętnickie legendy za pomocą ceramiki i szczypty fantazji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszkom za pracę i poświęcenie wolnego czasu na poznawanie i utrwalanie dziedzictwa lokalnego. Jesteście wielkie! Dziękujemy takzę mieszkańcom Kurzętnika: za otwartość, życzliwość i wiele pozytywnych słów. Dziękujemy wszystkim partnerom za pomoc w organizacji: zwłaszcza Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku i gminie Kurzętnik. Dzięki dla TVP3 Olsztyn i Iwona Pacholska za wizytę. Razem pracujemy na dobro publiczne.
~
Dofinansowano w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ -> KLIKNIJ

 NAGRANIE TVP OLSZTYN -> KLIKNIJ

Skip to content