SPOTKANIE EKUMENICZNE W SŁUPNICY

W sierpniu tego roku zorganizowaliśmy już czwarty obóz dla wolontariuszy pod egidą programu Narodowy Instytut Dziedzictwa Wspólnie dla dziedzictwa. Wraz z grupą 20 osób uporządkowaliśmy nieczynny cmentarz ewangelicki we wsi Słupnica. Dodatkowo zebraliśmy historie mówione od mieszkańców, udokumentowaliśmy tamtejsze dawne budownictwo i przygotowaliśmy tablicę przedstawiającą skomplikowane losy miejscowości. Mieliśmy sposobność pracować ze świetnymi partnerami: Ewa Adamczak ze Stowarzyszenia dla Ostrowitego i Okolic „Iskra Wzajemności”, Dariusz Dzwoniarski, sołtysem wsi Słupnica oraz Richardem Wiczinskim, dawnym mieszkańcem wsi i właścicielem wielu lokalnych archiwaliów. Jak zwykle na wysokości zadania stanął gospodarz gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek, za co dziękujemy.
Wolontariusze włożyli mnóstwo pracy w uporządkowanie zaniedbanej nekropolii. Należało więc im podziękować i pochwalić się efektami ich trudów. W piątek 24 września spotkaliśmy się na cmentarzu w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa. Przybyła liczna grupa dawnych i obecnych mieszkańców wsi Słupnica. Na miejscu ks. Dr Karol Niedoba, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Grudziądzu oraz ks. Kan. Tomasz Gańko, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Nepomucena w Biskupcu przygotowali spotkanie ekumeniczne, które zwieńczeniem było wspólne odmówienie modlitwy „Ojcze Nasz”. Padło wiele słów o jedności losów ludzkich, potrzebie szacunku i przebaczenia. Następnie na zaproszenie Gminny Ośrodek Kultury w Biskupcu w lokalnej świetlicy spotkaliśmy się przy kawie i lokalnych wypiekach. Była to okazja do rozmów o przeszłości Słupnicy i spotkań po latach.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasz projekt Słupnica: W poszukiwaniu tożsamości przestrzeni. Mamy motywację, żeby dalej kontynuować misję odkrywania zapomnianego dziedzictwa naszego regionu!

Skip to content