REZYDENCJA WYTCHNIENIOWA

Nie zwalniamy tempa. W tym roku było już krajoznawstwo, architektura i historia lokalna. Teraz czas na powrót do korzeni fundacji: sztuki współczesnej
Dzięki wsparciu naszej wspaniałej mecenaski Agaty Sobczyk mamy możliwość zaprosić Viktoriia Tofan do dziesięciodniowego pobytu w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego. Ukraińska artystka będzie miałą sposobność swobodnej pracy twórczej w otoczeniu sosen, żurawin i wiejskich historii. Nie możemy doczekać się rozwoju tej październikowej opowieści Więcej informacji wkrótce.
~
Viktoriia Tofan (ur. 1993, Dniepropetrowsk) – jest artystką audiowizualną, jednak często działa również jako edukatorka i animatorka, używając metod sztuki do badania i uruchamiania sytuacji społecznych. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prace Tofan prezentowane były w ramach wystaw takich jak „Mikstury Kultury (Narodowe Forum Muzyki, Wrocław), 11. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH, (Galeria Sztuki Wozownia, Toruń), „Love Letters” (Almanac Projects, Londyn), Nagi Nerw. Studio Mistrzyni: Rajkowska (BWA, Wrocław),19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu, OBRZĘDY INTYMNE | Lewandowska / Marcjasz / Tofan (OP ENHEIM, Wrocław), Głusza (Muzeum Śląskie, Katowice). W swoich pracach sięga po tradycyjne formy zakorzenione w języku sztuki nie tylko współczesnej, m.in. malarstwo abstrakcyjne, rzeźbę, obiekty, instalacje site-specific oraz techniki hafciarskie. Zarówno w praktyce artystycznej, jak i animacyjnej zajmuje się poszukiwaniem języka, który byłby odpowiedzią na poczucie obcości, jakiego doświadcza jako ekspatka i które zbliżyło ją do społeczności osób Głuchych, dla których polski język foniczny często nie jest pierwszym ani najbardziej naturalnym sposobem komunikacji. Zainteresowanie kulturą osób Głuchych i językiem migowym doprowadziło ją do stworzenia dostępnościowych projektów artystycznych „Doznanie ciszy” oraz „Doznanie zmysłów”. Obecnie żyje i pracuje we Wrocławiu.

Skip to content