Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania zaprasza do udziału w otwartym naborze do dwutygodniowej letniej rezydencji artystycznej w województwie warmińsko-mazurskim.

Poszukujemy dwóch osób lub grup (do 3 osób), tworzących w dowolnych mediach i technikach, które w swojej praktyce artystycznej stawiają na dialog i angażowanie lokalnych społeczności oraz pracę z przestrzenią i krajobrazem, w których realizowane będą działania.

Prace powstałe w ramach rezydencji zostaną zaprezentowane na wystawie Sztafeta w ramach festiwalu Nowe Ciepło we wrześniu 2025 roku w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim.

Obszarem zainteresowań organizatorów tegorocznego festiwalu są postępujące przemiany demograficzne Polski, w szczególności terenów poza dużymi miastami. Starzenie się społeczeństwa, wyzwania związane z dziedziczeniem, rynkiem pracy zmianą dominującego modelu rodziny czy migracjami będą punktami wyjścia dla pytań zadawanych przez kuratorów wydarzenia – Tytusa Szabelskiego-Różniaka i Marcina Zalewskiego.

Zgłoszenia powinny zawierać:

  • dane osobowe;
  • portfolio wybranych realizacji artystycznych;
  • artist statement zawierający odniesienie się tematu i charakteru rezydencji

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: https://forms.gle/XYJe1Afz9ncchbuBA

O festiwalu:

Nowe Ciepło to nazwa festiwalu sztuki w Nowym Mieście Lubawskim, który w 2012 roku do życia powołały Natalia Reszka i Justyna Piotrowska związane z Miejskim Centrum Kultury. Idea oparła się na łączeniu pracy twórców lokalnych i zaproszonych artystów, którzy przyglądali się wybranym aspektom życia na polskiej prowincji. 

Od 2015 roku organizatorami i kuratorami festiwalu są członkowie Fundacji Wybudowania. Działania skoncentrowały się na współczesnych praktykach gospodarowania krajobrazem i przestrzenią Polski niewielkomiejskiej. W ramach każdej edycji zaproszeni artyści, badaczki i projektanci poznają region ziemi lubawskiej, spotykają się z mieszkańcami i ekspertami. Następnie wraz z wybranymi miejscami, osobami i kontekstami pracują nad swoimi realizacjami, które finalnie są prezentowane podczas wystawy w nowomiejskim MCK. Działaniom towarzyszą dodatkowe wydarzenia związane z tematyką festiwalu, takie jak m. in. stoisko na dożynkach gminnych, wyprawy rowerowe czy konkursy na fotografię architektury.

Podczas pracy nad festiwalem współpracujemy z kilkudziesięcioma osobami z regionu – rolnikami, społecznikami, samorządowcami, przedsiębiorcami. Projekt relacjonowały m. in. takie media jak Program Trzeci Polskiego Radia, Gazeta Pomorska, Gazeta Olsztyńska, Magazyn Szum czy Notes Na 6 Tygodni.

Fundacja Wybudowania zorganizowała następujące edycje festiwalu:

Zapewniamy:

  • honorarium autorskie w wysokości 4000 zł brutto;
  • budżet produkcyjny w wysokości 3000 zł;
  • zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas trzydniowej wizyty studyjnej, dwutygodniowej rezydencji oraz wernisażu wystawy;
  • zwrot kosztów transportu w kwocie do 500 zł;
  • opiekę kuratorską oraz organizacyjno-logistyczną;

Oczekujemy:

  • uczestnictwa w wizycie studyjnej w miejscowości Lipowiec (pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie) w dniach 3–5 lipca 2025 r.;
  • nieprzerwanej obecności w okresie trwania rezydencji artystycznej w dniach 26 lipca–8 sierpnia 2025 r. (termin może ulec nieznacznym przesunięciom);
  • przygotowania autorskiej pracy, która zostanie zaprezentowana podczas wystawy otwieranej 26 września 2025 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim;
  • zaangażowania społeczności lokalnej w stowrzenie autorskiego projektu artystycznego, w tym przygotowania we współpracy z zespołem kuratorskim 1 spotkania ze społecznością lokalną (sierpień–wrzesień 2025 r. – dokładny termin do ustalenia).

Terminy:

  • 10 kwietnia–19 maja: open call
  • 2 czerwca: ogłoszenie wyników open calla
  • 3–5 lipca: wizyta studyjna
  • 26 lipca–8 sierpnia: rezydencja artystyczna w Lipowcu
  • sierpień–wrzesień: udział w organizacji 1 spotkania z lokalną społecznością
  • 26 września: wystawa w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim

Regulamin open call festiwalu Nowe Ciepło: Sztafeta

  1. Organizatorem naboru jest Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania.
  2. Celem naboru jest wybór dwóch osób lub grup artystycznych, które wezmą udział w projekcie Nowe Ciepło: Sztafeta.
  3. Projekt będzie składał się z następujących elementów:
    1. wizyty studyjnej w dniach 3–5 lipca 2025 r.,
    2. rezydencji artystycznej realizowanej w dniach 26 lipca–8 sierpnia 2025 r. (organizator zastrzega możliwość niewielkiego przesunięcia terminu rezydencji);
    3. 1 wydarzenia dla lokalnej społeczności;
    4. wystawy podsumowującej projekt, otwieranej w dniu 26 września 2025 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim.
  4. Możliwe są zgłoszenia jedno, dwu oraz trzyosobowe. W przypadku kolektywów honorarium zostanie proporcjonalnie podzielone między członków grupy.
  5. Termin nadsyłania zgłoszeń to 19 maja 2025 r.
  6. Zgłoszenia należy przesyłać w formie elektronicznej poprzez formularz Google udostępniony przez Organizatora.
  7. Zgłoszenia zostaną ocenione przez pięciosobową komisję. Wyłonione zostaną dwie propozycje.
  8. Decyzja komisji jest ostateczna i nie przysługują od niej odwołania.
  9. Ogłoszenie wyników naboru nastąpi nie później niż do 2 czerwca 2025 r.
  10. Na prawidłowe zgłoszenie składa się:
    1. wypełniony formularz danych osobowych;
    2. portfolio;
    3. artist statement zawierajacy odniesienia do tematu i charaktetu projektu.
  11. Organizator zastrzega sobie prawo do odrzucenia zgłoszeń niespełniających wyżej wymienionych warunków.
  12. Osoby wybrane do realizacji projektu zobowiązują się do:
    1. uczestnictwa w wizycie studyjnej w miejscowości Lipowiec (pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie) w dniach 3–5 lipca 2025 r.;
    2. nieprzerwanej obecności w okresie trwania rezydencji artystycznej w dniach 26 lipca–8 sierpnia 2025 r;
    3. przygotowania autorskiej pracy, która zostanie zaprezentowana podczas wystawy otwieranej 26 września 2025 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim;
    4. zaangażowania społeczności lokalnej w autorski projekt artystyczny, w tym przygotowania we współpracy z zespołem kuratorskim 1 spotkania ze społecznością lokalną (termin spotkania: sierpień–wrzesień 2025 r.).
  13. Informacji dotyczących naboru udziela:
    Marcin Zalewski
    fundacja@wybudowania.pl
    tel. 501728909
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O FESTIWALU NOWE CIEPŁO: SZTAFETA

Tradycyjna, wielopokoleniowa rodzina była przez lata na polskiej wsi domyślną formą życia, osadnictwa i pracy. Wobec przemian zachodzących we współczesnym świecie, ten tradycyjny model funkcjonowania społeczności zaczyna odchodzić w przeszłość. W ramach 9. edycji festiwalu Nowe Ciepło, wyłonieni w otwartym naborze artyści i artystki przyjrzą się przemianom demograficznym na żywej tkance społeczności ziemi lubawskiej – regionu przechodzącego w ostatnich latach gwałtowną modernizacje – i stworzą oryginalne realizacje artystyczne, bazując na zebranych informacjach i współpracy z mieszkańcami.

Chcemy zadać pytania o ciągłość pokoleniową w kraju, który wg badań będzie się nieubłaganie wyludniać, i przyjrzeć się konsekwencjom i przyczynom takich procesów (w szczególności skupiając się na sytuacji lokalnej i perspektywie poza dużymi miastami). Będzie to okazja do wyjątkowej współpracy młodych, uzdolnionych twórców z osobami niebędącymi tradycyjnymi odbiorcami sztuki współczesnej.

Interesuje nas demografia zarówno w wymiarze bardzo lokalnym, dotyczącym regionu ziemi lubawskiej, ale również w kontekście zjawisk mających miejsce na poziomie ogólnokrajowym. Pod tytułowym hasłem „Sztafeta”, chcemy przyjrzeć się zmianom demograficznym, ich konsekwencjom i przyczynom. Demografia to już stały elementem polskiej debaty publicznej i polityk społecznych. Według wszelkich dostępnych prognoz liczba mieszkańców Polski w ciągu najbliższych dziesięcioleci będzie spadać. Dynamika tego trendu w różnym stopniu dotyka terenów miejskich i wiejskich, wschodu czy zachodu kraju, jest jednak również mocno zróżnicowana lokalnie. Chodzi bowiem nie tylko o prosty wskaźnik przyrostu naturalnego, ale także wewnętrzne i zagraniczne migracje.

Do przyjrzenia się procesom, które zwykle ilustrują suche dane i abstrakcyjne wykresy roczników statystycznych, zapraszamy artystów i artystki, którzy podczas rezydencji wejdą w głębszy dialog z lokalną społecznością ziemi lubawskiej, poznając z pierwszej ręki rzeczywiste problemy mieszkańców. Czy tradycyjny model wielopokoleniowej rodziny, osiadłej na stałe w jednym miejscu, z dziećmi przejmującymi gospodarowanie ziemią od rodziców i dziadków ma dziś jeszcze jakąkolwiek rację bytu? Czy obszary wiejskie, położone z dala od wielkich ośrodków miejskich, oferują młodym osobom perspektywę na rozwój rodziny, czy skazują ich na migrację w poszukiwaniu pracy i wygodniejszego życia? W ostatnich latach kontrintuicyjne dane mówią o nieznacznej depopulacji miast i procentowym wzroście ludności zamieszkującej wieś. Jakie odniesienie mają jednak te liczby w stosunku do rzeczywistej sytuacji konkretnych osób zamieszkujących okolice Nowego Miasta Lubawskiego?

Zmiany demograficzne, nawet ulokowane lokalnie, zawsze są jednak konsekwencją większych procesów. Dlatego chcemy wraz z zaproszonymi artystami i artystkami zastanowić się także nad tym, jak na dynamikę tych przemian wpływa wiszący w powietrzu kryzys klimatyczny, niedawna pandemia czy migracje. Żyjemy bowiem w momencie, w którym z jednej strony coraz głośniej zadaje się pytania o sens posiadania dzieci w ogóle, mając na uwadze groźbę nieodwracalnej, nadchodzącej katastrofy. Z drugiej jednak strony przeprowadzka na wieś i samowystarczalne życie z tego, co urodzi ziemia, staje się dla niektórych mieszkańców miast nie tylko romantyczną wizją, ale nadzieją na przetrwanie.

Chcemy, aby realizacje artystyczne powstałe podczas Festiwalu wychodziły od wymienionych przez nas wyżej zagadnień, lecz aby również powstawały w ścisłej współpracy z mieszkańcami. Uważamy, że każda artystyczna wizja potrzebuje konfrontacji z twardą rzeczywistością i codziennymi doświadczeniami ludzi, którzy jako mieszkańcy peryferyjnych regionów są zazwyczaj pomijani w publicznej debacie. W dialogu między ich podmiotowym głosem a śmiałymi wizjami artystów i artystek może rodzić się sztuka, która nie będzie tylko sprawiać przyjemności w odbiorze, ale będzie przede wszystkim mądra i sprawcza. Wierzymy, że dzięki zaproszeniu do niewielkiej lokalnej społeczności osób z zewnątrz, będą one w stanie również ponieść głos mieszkańców regionu szerzej – tak, aby stawał on się słyszalny w całej Polsce.

Skip to content