NOWE CIEPŁO: PRODUKCJA ŻYWNOŚCI //SEMINARIUM I OBJAZD BADAWCZY
W majowy weekend (26-28.05) w ramach festiwalu sztuki Nowe Ciepło odbyło się seminarium oraz objazd badawczy po powiecie nowomiejskim. Do Nowego Miasta przyjechali artyści, projektanci i badacze zaproszeni do udziału w tegorocznej edycji festiwalu. W tym roku tematem jest produkcja żywności, czyli podstawowy kierunek życia i pracy na wsi. Podczas objazdu po regionie odwiedziliśmy m.in. przedsiębiorstwa rolne, małe gospodarstwa i skansen w Łąkorzu. Następnie w Miejskie Centrum Kultury odbyło się spotkanie, podczas którego wystąpili prof. Elżbieta Raszeja, dr Amanda Krzyworzeka i dr Mateusz Piotrowski. Zaproszeni eksperci, naukowcy i badacze zajmujący się tematami architektury, krajobrazu i przemian na wsi opowiedzieli o swoich praktykach badawczych.
Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy na główną część festiwalu, która odbędzie się 25 sierpnia w Nowym Mieście Lubawskim i na terenie całej ziemi lubawskiej.
Autor zdjęć: Tytus Szabelski
Zaproszeni eksperci:
dr hab. inż. arch. Elżbieta Raszeja, prof. UAP – architekt, specjalista w zakresie planowania przestrzennego i architektury krajobrazu. Od 2016 roku kieruje Pracownią Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swojej pracy naukowo-badawczej, studialno-projektowej i dydaktycznej zajmuje się planowaniem przestrzennym i projektowaniem obszarów wiejskich, architekturą wsi oraz ochroną i kształtowaniem krajobrazu. Badania w tym zakresie prowadziła jako członek i kierownik zespołów badawczych. Jest Wiceprezesem Zarządu Głównego i Prezesem Oddziału Wielkopolskiego SPAK. Od 2015 r. jest członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, organu doradczego Prezydenta Miasta w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego.
dr Mateusz Piotrowski – działacz Stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca. Absolwent Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Teologii Uniwersytetu w Nottingham. Współpracownik działu Prawo do Wsi w magazynie Nowe Peryferie. Pochodzi ze wsi Grodysławice na Zamojszczyźnie.
dr Amanda Krzyworzeka – antropolożka, pracuje w Zakładzie Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach antropologii ekonomicznej, zwłaszcza kwestiach pracy, liczenia, podejmowania decyzji i kultura współczesnej wsi. Prowadziął badania w Polsce, Rumunii, Singapurze i Rosji.
Zaproszeni artyści:
Food Think Tank, Towarzystwo Krajobraz, Liliana Piskorska, Justyna Piotrowska, Natalia Reszka, Rokosz, Tytus Szabelski
Kurator: Marcin Zalewski
*
Działanie jest dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego.
Partnerem projektu jest firma Ziemar ze Szwarcenowa.